Biografia

Alicja Polechonska

Urodzona 6 czerwca 1965 w Szczecinku, województwo pomorskie. Artystka pochodzenia polskiego zamieszkała w Belgii od 1990 roku. Autorka akwarel i prac akrylowych. Po szkole podstawowej podjęła naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Następnie kontynuowała naukę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którą ukończyła w 1990 roku uzyskując dyplom magistra filologii polskiej i klasycznej. Po studiach wyjechała do Belgii. Studiowała nauczanie języka francuskiego jako obcego w Alliançe Française de Belgique. W latach 1995-1999 pracowała w przedszkolu Eurokinderkarten. Prowadziła zajęcia plastyczne , rysunek i malarstwo z dziećmi. W tym samym czasie udzielała lekcji języka polskiego i francuskiego jako obcego dla obcokrajowców oraz zajęła się tłumaczeniem dokumentów prawniczych. W 1999 roku podjęła pracę w szkołach języków obcych w Brukseli: CLL, Fondation 9, Eurospeak, Marie Haps. Przez 6 lat pracowała w „Ateliers du Soleil” jako nauczyciel języka francuskiego dla imigrantów i uchodźców politycznych, których przedstawiła w serii swoich prac malarskich.

W latach 2009-2013 uczeszczala na zajecia malarskie doskonalac swoj talent  artystyczny w Akademii Sztuk Pieknych miasta Brukseli oraz w Szkole Sztuk Pieknych Ixelles.

Jej prace są eksponowane w galeriach i ośrodkach kulturalnych, wśród których można wymienić: Miedzynarodowe Targi Sztuki, Sablon, Bibliotekę „ Des Riches Claires”, Bruksela, Rezydencję Diepenbeek, Limbourg, „ Ferme Rose” Uccle, „Pol-Art-Gallery”, Ixelles, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Plastycznych, Monastir, Tunezja.


1985 Dyplom technika sztuk plastycznych Liceum Sztuk Plastycznych, Koszalin.

1990 Dyplom magistra filologii polskiej i klasycznej Uniwersytet  im. Adama  Mickiewicza, Poznań.

1998 Dyplom nauczyciela języka francuskiego jako obcego Alliançe Française de Belgique, Bruksela.